Sunday, February 2, 2014

OUTFIT

Fandím pánským prvkům v dámském šatníku! :) Ale vždy platí, že je potřeba je doplnit něčím, díky čemu na své okolí budete stále působit žensky. Je jen na Vás, jakou kombinaci prvků zvolíte a jak velký kontrast tím vznikne :)

Já jsem v případě tohoto outfitu kravatu vyvážila podpatky a naprosto nepřehlédnutelným kloboukem (vzpomínáte na NEW IN kousky, o kterých jsem psala zde?). Klobouk je opravdu úžasný, jen ta široká krempa a páteční silný vítr si moc nerozuměly - v jednu chvíli mi opravdu uletěl :)
 
Outfit details
 Shoes: Sindy (bought in Vienna this spring but I cannot remember in which shop) / Jeans: ONLY / Shirt: Promod / Blazer: Promod / Tie: AMJ Ties Coat: Zara (collection Fall / Winter 2012/2013) / Hat: H&M / Bag: Esprit / Watch: Calvin Klein / Ring: Mango
 
Photo by: Eva Nemčková
 
I am a fan of men's elements in a women's wardrobe! :) But you always have to wear them with something really feminine. It's up to you for which combination you decide and how big the contrast will be :)
 
In this outfit a tie is balanced with high heels and totally eye-catching hat (remember the last NEW IN post here?). This gray floppy hat is really amazing, just when it's windy as this Friday, you have to watch over it very carefully - it flew away so quickly :)

No comments:

Post a Comment